GCO BELGELENDİRME | ISO / TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi
697
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-697,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-14.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

ISO / TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO / TS 16949 OTOMOTİV KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

ISO/TS 16949 standardı global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuştur. FORD, GM ve CHRYSLER ’in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartlarını içerisinde kapsamaktadır.

ISO 9001 ile birlikte ISO/TS 16949, otomotiv ile ilgili ürünlerin dizaynı/geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servisi için konulan kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir. Buna ek olarak, araç üretici şirketleri tarafından ayrı olarak gerekli kılınan müşteriye özel gereklilikler de mevcuttur.

ISO/TS 16949, Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu (ISO) ile bağlantılı olarak Uluslararası Otomotiv İş Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiştir. IATF; bir uluslararası araç üreticileri grubundan oluşmaktadır. BMW Group, Daimler Chrysler, Fiat, Ford Motor Şirketi, General Motors Corporation, PSA Peugeot-Citroen, Renault ve Volkswagen- bunun yani sıra ulusal ticaret birlikleri- AIAG (Amerika), VDA (Almanya), SMMT (İngiltere), ANFIA (Italya) ve FIEV (Fransa). Japon araç üreticileri birliği JAMA da ISO/TS 16949’un geliştirilmesinde rol üstlenmiştir, bu da Japon araç üreticilerinin gelecekte IATF’ye katılımının yolunu açmıştır.

OTOMOTİV YAN SANAYİ

IATF Üyesi Araç Üretici Şirketleri, ISO/TS 16949 uyarınca yan sanayi belgelendirme/uygunluk gerekliliklerini belirlemişlerdir.

Otomotiv yan sanayi zincirinde yer alan şirketler, belgelendirme için müşteri zaman-skalaları ile paralel doğrultuda ISO/TS 16949’a geçiş için çalışmalarını sürdürmektedirler.

“Sıfır Hata” ve “Tam Zamanında Üretim-JIT” gibi toplam kalite yönetimi (TQM) felsefesini benimseyen otomotiv endüstrisindeki OEM üreticilerinin tüm süreçlerinde sürekli iyileştirmeyi hedefleyen, hatanın oluşmadan önlenmesini sağlayan, etkin bir tedarik zinciri ile kayıpları önleyen bir Kalite Yönetim Sistemi için kılavuzunuz olalım…