GCO BELGELENDİRME | ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi
702
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-702,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-14.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001:2011 standardı, imalat ve hizmet sektörleri de dahil kamu kurumları ile orta ve küçük ölçekli tüm firmalar için faydalar sağlar. Sağlanan bu fayda diğer standartlardan farklı olarak maddi dönüşü bariz olarak görülmektedir. Ayrıca Enerji Yönetim sistemindeki geri dönüşler diğer standartlara göre daha hızlıdır. Örnek verecek olursak Firmaya kurulan Kalite Yönetim Siteminin kuruluşa geri dönüşü ve faydaları, 1 yıl veya daha uzun sürmekte ayrıca maddi faydaları da yine bu sürelerden önce gerçekleştirilememektedir. Ama Enerji Yönetim Sisteminde yapılan çalışmalar direk olarak firmanın enerji kullanımının izlenmesi ve azaltılmasını hedeflediğinden geri dönüşü daha hızlı ve maddi olarak ta bir sonraki faturada görülmektedir. (Buradaki geri dönüş miktarı tamamen firmanın enerji kullanımda yapılan değişikliklere göre farklılık göstermektedir. Bu geri dönüşüm bazı firmalarda %10-15 arasında değişmekteyken bazı firmalarda %3-5 arasında değişiklik gösterebilir)
ISO 50001:2011 standardının amacı özellikle enerji üretimi fazla sanayi tesislerinin enerji yönetimi için bir çerçeve kurarak; kurumsal, ticari ve hükümet tesisleri ile tüm kuruluşların enerjilerinin yönetilmesini amaçlar.
Standardın ulusal ve uluslararası sektörlerde dahil, geniş uygulanabilirliği hedeflenmekte, böylelikle dünyanın enerji kullanımının **%60 a kadar etkilenebileceği tahmin edilmektedir

** Bu bilgi tahminlere dayanmaktadır.
“Dünya Enerji Talebi ve Ekonomik Görünümü “,
2010 da yapılan, ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından yayımlanan Görünüm de ki bilgiler. Bu görünüm küresel enerjinin 2007’deki rakamlarına değinmektedir.
Sektörün tüketim bilgileri; Ticari sektör tarafından kullanılan (tanımlanmış işletmeler, kurumlar, vb. ) hizmeti veren kuruluşlar dahil olmak üzere; tüketilen enerji miktarı % 7, sanayi sektörü; tüketilen enerji miktarı % 51 (imalat, tarım da dahil olmak üzere, madencilik ve inşaat). ISO gibi 50001 öncelikle ticari ve sanayi sektörlerini hedeflenmektedir, Yukarıdaki rakamlar göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak toplam Küresel enerji talebinin % 60’nın etkilenmesinde, hangi standart olumlu bir etkiye sahip olabilir.